بستن

عملیات کربلای9

عملیات کربلای 9

عمليات‌ كربلاي‌ 9 در تاريخ‌ 66/1/20 با رمز مبارك‌ “يا مهدي‌ (عج)ادركني ” و با هدف‌ آزاد سازي‌ ارتفاعات‌ منطقه‌ ، در منطقه‌ عملياتي قصر شيرين‌ توسط نيروي‌ زميني ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي ايران‌ بوقوع‌ پيوست‌ و در نتيجه‌ ارتفاعات‌ ، 542 و پاسگاه‌ مرزي‌ باباهادي‌ آزاد شدند.
از جمله‌ يگانهاي‌ منهدم‌ شده‌ دشمن‌ ميتوان‌ گردانهاي‌ 3 ،1 و 4 از تيپ‌ كماندويي سپاه‌ دوم‌ و گردان‌ 4 نيروي‌ مخصوص‌ از تيپ‌ 3 را نام‌ برد .همچنين‌ تعداد زيادي‌ خمپاره‌ انداز ، تير بار ،جنگ‌ افزار انفرادي‌ و مقدار زيادي‌ مهمات‌ نيز به‌ غنيمت‌ گ‌رفته‌ شد و 1800 نفر از بعثيان‌ نيز به‌ هلاكت‌ رسيدند و 55 نفر آنان‌ به‌ اسارت‌ نيروهاي‌ اسلام‌ در آمدند.
درحالي كه‌ منطقه‌ شلمچه‌ شاهد درگ‌يري‌ و پيروزي‌ رزمندگ‌ان‌ اسلام‌ است‌ ،جبهه‌ جديدي‌ در غرب‌ عليه‌ نيروهاي‌ عراق‌ گ‌شوده‌ مي شود .رزمندگ‌ان‌ نيروي‌ زميني ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي ايران‌ ، دشمن‌ را در تنگه‌ باباهادي‌ مورد حمله‌ قرار مي دهند و باعبور از تله‌ هاي‌ انفجاري‌ و ميدانهاي‌ مين‌ به‌ دشمن‌ يورش‌ مي برند و پس‌ از نبردي‌ جانانه‌ و كم‌ نظير در مدت‌ 3 ساعت‌ ، تنگه‌ مهم‌ باباهادي‌ را واقع‌ در منطقه‌ پيشگاه‌ به‌ تصرف‌ خود در مي آورند و باقيمانده‌ نيروهاي‌ عراق‌ را وادار به‌ فرار مي كنند.
فرماندهان‌ بعثي به‌ خاطر حساسيت‌ منطقه‌ ، نيروهاي‌ پراكنده‌ را به‌ سرعت‌ جمع‌ آوري‌ واقدام‌ به‌ انجام‌ ده‌ پاتك‌ مي كنند كه‌ قواي‌ اسلام‌ با مقاومت‌ جانانه‌ همه‌ پاتكها را سركوب‌ كرده‌ و دشمن‌ بعثي بدون‌ گ‌رفتن‌ كمترين‌ نتيجه‌ اي‌ به‌ عقب‌ رانده‌ مي شود.
در جريان‌ دفع‌ اين‌ پاتكها 15 ،دستگاه‌ تانك‌ 35 ، دستگاه‌ نفربر 5 ، خودرو ،چندين‌ انبار مهمات‌ و دو آتشبار دشمن‌ منهدم‌ شده‌ و مقادير قابل‌ توجهي سلاح‌ و مهمات‌ آنها نيز به‌ غنيمت‌ رزمندگا‌ن‌ در مي آيد.

در عملیات محدود «کربلای 9» بیش از 2 هزار و 500 نیروی عراقی توسط رزمندگان اسلام به هلاکت رسیدند و همه اهداف از پیش تعیین‌شده از اجرای این عملیات تأمین شد.
در منطقه عمومی سرپل ذهاب در شمال غربی کوه قراویز یک عملیات محدود یک روزه توسط نیروهای خودی انجام گرفت و با توجه به محدودیت زمان و مکان، این عملیات دستاوردهای قابل توجهی به همراه داشت.
این عملیات ساعت یک بامداد مورخ 20 فروردین 1366 با رمز «یا مهدی اردکنی (عج)» با حمله رزمندگان تیپ 3 لشگر 81 زرهی کرمانشاه آغاز شد؛ سرعت عمل مناسب همراه با غافلگیری را می‌توان از عوامل اصلی پیروزی در این عملیات محدود نام برد.

این عملیات با هدف تصرف ارتفاع 542 و ارتفاع تبری در منطقه عمومی سرپل ذهاب اجرا شد.
پایگاه رزمی کرمانشاه برابر امریه ستاد هوانیروز با اختصاص قسمتی از توان رزمی خود و بکارگیری 12 فروند از انواع بالگرد ضمن ادامه پشتیبانی پدافندی از قرارگاه غرب در منطقه ایلام و سومار عملیات پشتیبانی هوایی از نیروهای عمل کننده خودی در عملیات «کربلای 9» را نیز به عهده گرفت لذا 2 روز قبل از شروع عملیات، گروه هوانیروز در پادگان ابوذر سرپل‌ذهاب مستقر شد و خلبانان و افسران رابط در محل قرارگاه از نحوه اجرای عملیات و وضعیت نیروهای خودی و دشمن توجیه شدند.

با توجه به اینکه نیروهای خودی در همان شب نخست عملیات، اهداف از پیش تعیین شده‌ را تصرف کردند ولی نیروهای عراق طی 3 روز متوالی اقدام به انجام چندین پاتک سنگین کردند که این پاتک‌ها با حمایت هواپیماهای جنگی صورت می‌گرفت.
انگیزه بالا و فشار بیش از حد نیروهای عراق در پاتک‌ها، نیروهای خودی را در شرایط بسیار سخت و نامناسب قرار داده بود لذا در این زمان تیم‌های آتش هوانیروز وارد عمل شدند و با اجرای آتش سنگین خود هر بار چندین تانک نفربر و سایر ادوات زرهی دشمن را به آتش کشیدند و نیروهای عراق را وادار به عقب‌نشینی کردند.

از طرفی بالگردهای 214 ضمن حمل تدارکات و مهمات مورد نیاز رزمندگان و ترابری نیروهای تازه‌نفس به منطقه نبرد، مجروحان را با سرعت بالا و در حداقل زمان به بیمارستان‌ها حمل می‌کردند و باعث تقویت روحیه رزمندگان می‌شدند.

در نهایت نیروهای عراقی پس از اجرای چندین پاتک سنگین بدون نتیجه مجبور به اخذ شرایط پدافندی در مواضع جدید شدند که چند کیلومتر عقب‌تر از مواضع قدیم آنها بود.

تصرف ارتفاع 542 و ارتفاع تبری، کشته و زخمی شدن بیش از 2 هزار و 500 نفر و به اسارت در آمدن 15 نفر، انهدام 8 دستگاه تانک، 7 انبار مهمات و 35 دستگاه خودرو دشمن از نتایج این عملیات بود.


شرح عملیات
آزاد سازی چند ارتفاع در قصر شیرین

یکی دیگر از عملیاتهایی که در جبهه غرب کشور طرح ریزی و اجرا شد عملیات کربلای 9 بود . این تک برای پس راندن عراق از ارتفاعات قصر شیرین و کنترل منطقه به اجرا گذاشته شد و ارتش جمهوری اسلامی ایران بعنوان نیروی عمل کننده توانست به کلیه اهداف مشخص شده در این عملیات دست پیدا کند .
عملیات کربلای 9 ، در بیستم فروردین ماه سال 1366 با رمز یامهدی ادرکنی انجام پذیرفت و طی آن ارتفاعات 542 و 400 و پاسگاه مرزی باباهادی در منطقه بیشگاه كه مدت 7 سال در تصرف ارتش متجاوز صدام بود، آزاد گردید . همچنین گردانهای 1 و 3 و4 از تیپ کماندویی سپاه دوم و گردان 4 نیروی مخصوص از تیپ 3 دشمن به کلی منهدم شد . تعداد کشته ها و زخمی ها و اسرای دشمن در حدود 1855 تن گزارش شده است . غنائم بدست آمده شامل تعداد زیادی خمپاره انداز ، تیربار ، جنگ افزارهای فردی و مقادیری مهمات بود .
ارتش جمهوري اسلامي ايران در عمليات كربلاي 9 توانست پاسگاه باباهادي را كه 7 سال در تصرف ارتش متجاوز صدام بود، بازپس‌ گيرد.
همزمان با ادامه عمليات كربلاي 8، نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران عمليات كربلاي 9 را بيستم فروردين سال 1366 در منطقه شمال شرقي قصر شيرين و ارتفاعات «قراويز» آغاز كرد.
مهم‌‌ترين آثاری كه تاكنون درباره عمليات کربلای 9 به چاپ رسيده، عبارتند از:
ـ اطلس جنگ ایران و عراق‏ (فشرده نبردهای زمینی 31 شهریور 1359 ـ 29 مرداد 1367) / مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ / 1379.
ـ نرم‌افزار یاد یاران / مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان / 1380.
ـ روزشمار جنگ ايران و عراق (كتاب چهل‌وهفتم: آخرين تلاش‌ها در جنوب) / محمدحسين جمشيدي و محمود يزدان‌فام / مركز مطالعات و تحقيقات جنگ / 1381.
ـ کارنامه توصیفی عملیات‌های هشت سال دفاع مقدس‏ / علی سمیعی / نسل کوثر / 1382.
ـ اطلس نبردهای ماندگار / مجتبی جعفری / ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی زمینی، معاونت عملیات / 1383.
ـ جنگ در كرمانشاه (اطلس راهنما ـ 7) / حسن دري / مركز مطالعات و تحقيقات جنگ / 1384.
ـ لوح فشرده “گزارشی از عملیات کربلای 1ـ10” / موسسه فرهنگی شهید آوینی / 1384.
ـ لوح فشرده اقلیم مقاومت و پیروزی / بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس / 1386.
ـ حماسه ایران (تاریخ هشت سال دفاع مقدس) / فرهاد حسن‌زاده و مصطفی خرامان / نشر لک‌لک / 1386.

اطلاعيه‌ قرارگاه‌ خاتم‌ الانبياء(ص)در مورد عمليات‌ كربلاي‌ 9

بسم‌ ا …الرحمن‌ الرحيم‌
محمد رسول‌ ا …والذين‌ معه‌ اشداء علي الكفار رحماء بينهم‌
ملت‌ مبارز و قهرمان‌ ايران‌ !همزمان‌ با پيروزي‌ چشمگير سپاهيان‌ اسلام‌ در منطقه‌ عملياتي شرق‌ بصره‌ ، رزمندگ‌ان‌ پرتوان‌ نيروي‌ زميني ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي ايران‌ در ساعت‌ يك‌ بامداد امروز ( 66/1/20 ) با گ‌شودن‌ جبهه‌ جديدي‌ در غرب‌ كشور ،عمليات‌ كربلاي‌ 9 را با رمز مقدس‌ “يا مهدي‌(عج)ادركني “آغاز كردند.
لشكريان‌ توحيد ،در اين‌ عمليات‌ كه‌ به‌ منظور پاكسازي‌ مناطق‌ تحت‌ اشغال‌ ميهن‌ اسلاميمان‌ از لوث وجود صداميان‌ و پاسخ‌ به‌ شرارتهاي‌ رژيم‌ جنگ‌ افروز بعث‌ عراق‌ در منطقه‌ خليج‌ فارس‌ انجام‌ گرفت‌ ، موفق‌ شدند با انهدام‌ بخش‌ وسيعي از ادوات‌ جنگي دشمن‌ ،خسارت‌ سنگيني به‌ آنها وارد آوردند.
رزمندگان‌ اسلام‌ با اتخاذ تاكتيك‌ نفوذي‌ درعمق‌ جبهه‌ دشمن‌ و با عبور از كانال‌ پيچيده‌ مجهز به‌ انواع‌ تله‌ هاي‌ انفجاري‌ و ميادين‌ مين‌ ، ارتفاعات‌ 542 ، 415 ،400 ،410و پاسگاه‌ مرزي‌ باباهادي‌ را كه‌ مدت‌ شش‌ سال‌ و نيم‌ در اشغال‌ نيروهاي‌ دشمن‌ بود ،به‌ تصرف‌ خود در آوردند و با آزاد سازي‌ اين‌ ارتفاعات‌ 20 ، كيلومتر مربع‌ از خاك‌ ميهن‌ اسلاميمان‌ از لوث وجود صداميان‌ پاكسازي‌ شد.
در اين‌ عمليات‌ افتخارآفرين‌ دلير مردان‌ ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي ايران‌ علاوه‌ بر كشته‌ و زخمي كردن‌ بيش‌ از 800 تن‌ از نيروهاي‌ عراق‌ ،دهها تن‌ از آنها را به‌ اسارت‌ خود در آورده‌ و گردانهاي‌ 3 ،1 و 4 از تيپ‌ كماندويي سپاه‌ دوم‌ عراق‌ را به‌ ميزان‌ 80 درصد منهدم‌ كردند.
دشمن‌ شكست‌ خورده‌ ، بعد از ظهر به‌ منظور باز پس‌ گ‌يري‌ مواضع‌ از دست‌ رفته‌ و با جمع‌ آوري‌ نيروهاي‌ شكست‌ خورده‌ خود اقدام‌ به‌ اجراي‌ هفت‌ پاتك‌ سنگين‌ كرد كه‌ هر بار با تحمل‌ تلفات‌ و ضايعات‌ سنگيني مجبور به‌ عقب‌ نشيني و فرار از منطقه‌ شد.

در اين‌ عمليات‌ ، علاوه‌ بر انهدام‌ 45 دستگاه‌ تانك‌ و نفربر دشمن‌ ،چندين‌ انبار مهمات‌ و چهار آتشبار توپخانه‌ دشمن‌ نيز به‌ آتش‌ كشيده‌ شد و شمار زيادي‌ خمپاره‌ انداز ،تيربار ،جنگ‌ افزارهاي‌ انفرادي‌ و مقادير فراواني مهمات‌ ،سالم‌ به‌ دست‌ رزمندگان‌ اسلام‌ افتاد.

قرارگاه‌ خاتم‌ الانبيا
رزمندگان‌ اسلام‌ پس‌ از تصرف‌ كامل‌ ارتفاعات‌ ، تنگه‌ و پاسگاه‌ باباهادي‌ ، باآرايش‌ دفاعي كامل‌ ،تلاش‌ مي كنند تا مواضع‌ تسخير شده‌ را حفظ كنند .با مقابله‌ سرسختانه‌ رزمندگان‌ ،تمامي پاتكهاي‌ عراق‌ سركوب‌ ميشود و دشمن‌ هر بار پس‌ از تحمل‌ تلفات‌ و خسارات‌ زياد وادار به‌ عقب‌ نشيني مي گردد.
اين‌ عمليات‌ ، علاوه‌ بر تحقق‌ اهداف‌ از پيش‌ تعيين‌ شده‌ ، باعث‌ مي شود كه‌ دشمن‌ نتواند در منطقه‌ عملياتي كربلاي‌ 8 نيروي‌ تازه‌ نفس‌ وارد كند و نيز از نقل‌ و انتقالات‌ دشمن‌ براي‌ كمك‌ به‌ نيروهاي‌ درگير در شرق‌ بصره‌ جلوگيري‌ به‌ عمل‌ مي آورد.

خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عملیات: كربلای‌9
زمان‌ اجرا:20/1 /1366
تلفات‌ دشمن‌ (كشته، زخمی‌ و اسیر) : 1855
رمز عملیات: یامهدی(عج) ادرکنی
مكان‌ اجرا: منطقه‌ عمومی‌ قصر شیرین ایران – جبهه میانی جنگ
ارگان‌های‌ عمل‌كننده: نیروی‌ زمینی‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌
اهداف‌ عملیات: پس راندن دشمن از ارتفاعات قصر شیرین و کنترل منطقه ، آزاد سازی ارتفاعات منطقه
نیروی عمل کننده : نیروی زمینی ارتش

نتایج عملیات :
مناطق آزاد شده : ارتفاعات ۵۴۲ و پاسگاه مرزی بابا هادی
یگانهای منهدم شده دشمن : گردانهای ۱و ۳ و ۴ از تیپ کماندویی سپاه دوم – گردان ۴ نیروی مخصوص از تیپ ۳
تعداد کشته و زخمیهای دشمن : ۱۸۰۰ نفر
غنائم : تعداد زیادی خمپاره انداز – تیربار – جنگ افزار انفرادی و مقدار زیادی مهمات

نقشه عملیات
دفاع مقدس,هفته دفاع مقدس,عملیات,عملیات زمینی,عملیات های دفاع مقدس,سپاه پاسداران,ایران,نقشه عملیات,کربلا,یامهدی   منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفاع مقدس

Copyright © 2003-2020 – AVINY.COM – All Rights Reserved

متا سفانه قابل کپی نیست!