بستن

عملیات نصر2

عملیات نصر 2

طرح‌ و اجراي‌ عمليات‌ «نصر2» بر خلاف‌ عمليات‌ نصر- 1 كه‌ به‌ دست‌ نيروي‌ زميني‌ سپاه‌ به‌ اجرا درآمده‌ بود- توسط‌ نيروي‌ زميني‌ ارتش‌ به‌ انجام‌ رسيد.
هدف‌ عمليات‌ نصر2 آزادسازي‌ بلندي‌هاي‌ مشرف‌ بر خطوط‌ مواصلاتي‌ دشمن‌ در جبهه‌ «ميمك» واقع‌ در منطقه‌ مياني‌ جنگ‌ بود. به‌ همين‌ منظور تك‌ نيروهاي‌ ارتش‌ با رمز «يا حسين‌ مظلوم» در روز13 خرداد ماه ‌1366 در محور كوهستاني‌ ميمك‌ آغاز شد.
طي‌ اين‌ يورش‌ بلندي‌هاي‌404 ،400 ،396 و منطقه‌ «خزر» و «هلاله» به‌ تصرف‌ رزمندگان‌ ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ درآمد و4 گردان‌ كماندويي، توپخانه‌ و پياده‌ و يك‌ گروهان‌ تانك‌ دشمن‌ آسيب‌ ديد و مقداري‌ سلاح‌ و مهمات‌ از دشمن‌ به‌ غنيمت‌ گرفته‌ شد.
همچنين‌ در اين‌ عمليات‌ محدود و كوتاه‌ مدت،800 تن‌ از نيروهاي‌ عراقي‌ كشته‌ و زخمي‌ و ده‌ها تن‌ ديگر نيز اسير شدند.
در اين‌ عمليات‌ شهيد تقي‌ رضوي‌ معاونت‌ مهندسي‌ قرارگاه‌ خاتم‌الانبيأ به‌ شهادت‌ رسيد.

عمليات کوچک نصر 2 در منطقه عمليات ميمک توسط ارتش( 1366 ش)
عمليات نصر 2 در نيمه شي 13 خرداد 1366ش با رمز مبارک يا حسين مظلوم ( ع ) و با هدف آزاد سازي ارتفاعات مشرف بر خطوط مواصلاتي دشمن در منطقه عملياتي ميمک آغاز شد . نيروهاي ارتش در اين عمليات با هجوم به گردانهايي از دشمن ، نيروهاي کماندهي و زرهي بعثي را در ارتفاعات ميمک در هم کوبيدند و برخي از اين ارتفاعات تسلط يافتند در اين ميان دشمن بعثي با احساس خطر از استقرار رزمندگان ارتش در مواضع و ارتفاعات جديد و نيز زير ديد و تيغ قرار گرفتن شهرهاي اطراف اقدام به چند پاتک نمود که با مقاومت ارتشيان سلحشور مواجه گرديد و با از دست دادن ده ها تانک دهها قبضه سلاح سبک و نيمه سنگين و تعدادي کشته و زخمي و اسير مجبور به عقب نشيني گرديد

بازپس گیری ارتفاعات استراتژیک میمک در عملیات نصر2
یکی از نقاطی که در زمان جنگ تحمیلی از حساسیت نظامی بسیار بالایی برخوردار بود ارتفاع میمک بود که بر اساس بیانیه سال 1975 الجزایر، خط الراس جغرافیایی آن مرز مشترک ایران و عراق را تشکیل می دهد. این ارتفاعات مزیت فوق العاده مهمی برای ایران محسوب می شد چراکه باعث می شد تا نیروهای ایران دید و کنترل خوبی بر روی زمین های اطراف داشته باشند.
علاوه بر این، این منطقه از مدت ها قبل مورد اختلاف ایران و عراق هم بود و به همین خاطر برایش مهم بود که آن را اشغال کند. این ارتفاعات و همچنین پاسگاه مرزی آن قبل از آنکه جنگ به طور رسمی آغاز شود در سال 1359 توسط عراق تصرف شد.
سه ماه بعد از این تصرف قسمت های عمده ای از این تصرفات، در عملیات موفقیت آمیز خوارزم و با کمک عشایر منطقه از دشمن پس گرفته شد. اما منطقه ای میان ارتفاعات شمالی و جنوبی به نام ناف میمک کماکان در دست دشمن باقی ماند.
باقی مانده این قسمت در دست دشمن خطر زیادی برای ایران داشت و باعث می شد تا عراقی ها دید خوبی بر روی نیروهای ایرانی داشته باشند و از طرف دیگر از دید نیروهای ایران بر روی جاده نظامی و غربی-شرقی که به خط الراس میمک منتهی می شد جلوگیری کند.
شناسایی های دقیقی توسط ایران در این منطقه صورت گرفت تا هر چه سریعتر بتوان این منطقه را هم از دست عراقی ها درآورد و مانع کنترل آنها بر منطقه شد. عملیات نصر 2 بر این اساس طرح ریزی شد تا اینکه در روز سیزدهم خردادماه سال 66 عملیات در منطقه ناف میمک آغاز شد.
در منطقه ای که نیروهای ایرانی تجمع کرده بودند حرکت آغاز شد و عملیات در تاریکی شب شروع شد؛ نیروها می بایست اهداف از پیش تعیین شده را تصرف و منطقه تصرف شده را حفاظت کنند.
در همان ساعت های اولیه عملیات رزمندگان ایران توانستند سد نیروهای عراقی را در هم بشکنند و به اهداف از پیش تعیین شده دست پیدا کنند و از جمله ارتفاعات 396 و 404 را بازپس گیرند.
پنج ساعت پس از شروع عملیات عراقی های تلاش هایی کردند تا مجددا منطقه را از دست رزمندگان ایران در بیاورند و پاتک هایی زدند اما هیچ کدام موفقیت آمیز نبود و با تلفاتی که دادند در نهایت مجبور به عقب نشینی شدند. در نهایت عملیات در ساعت 8 صبح به نتیجه مورد نظر رسید و رزمندگان آماده شدند تا در موقعیت مناسب آماده پدافند از منطقه مورد نظر شوند.
هوانيروز ارتش جمهوري اسلامي ايران نيز با تيم اعزامي از پايگاه هوانيروز كرمانشاه كه با 2 فروند بالگرد رزمي كبرا و 3 فروند بالگرد پشتيباني214در اين عمليات شركت كرده بود، 71 سورتي پرواز (35/71 ساعت پرواز) انجام داد و با هلي‌برن 146 نفر از رزمندگان، تخليه 74 نفر مجروح و ترابري دو تن بار و تجهيزات، قرارگاه عملياتي‌ تيپ40 سراب را كه قرارگاه هدايت‌كننده عمليات نصر2 بود پشتيباني كرد.
نقش نیروی هوایی در این عملیات مثال زدنی بود و با پشتیبانی کامل از نیروها باعث شد تاعملیات به خوبی و به سرعت به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کند.
بر اساس گزارش هایی که در پایگاه ارتش جمهوری اسلامی ایران موجود است نتایج به دست آمده در این عملیات عبارتند از: در اين عمليات، حدود 1200 تن از نفرات دشمن كشته و زخمي و تعداد 30 نفر به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند.

– تلفات و ضايعات وارده به يگان‌هاي دشمن زياد و قابل توجه بود به نحوي كه:

– گردان 2 تيپ 4 پياده كوهستاني و يك گروهان تانك به ميزان صد درصد متلاشي شد.
– گردان 3 تيپ4 به نسبت60درصد و گردان1 تيپ مذكور به ميزان 50 درصد و گردان كماندويي به ميزان 40 درصد منهدم شد.
– به گردان‌هاي 611 و 663 توپخانه دشمن به ميزان 50 درصد آسيب رسيد.
– بيست كيلومتر از اراضي عراق در منطقه عمومي حلاله آزاد شد.
– يگان‌هاي عراقي از ارتفاعات به دشت و زمينهاي هموار عقب‌نشيني نمودند.
– صدها قبضه سلاح سبك و سنگين از جمله تيربار و خمپاره‌انداز و توپ، تعدادي وسايل مخابراتي و زاغه مهمات دشمن منهدم گرديد و تعداد زيادي جنگ‌افزار سبك و سنگين، مهمات و تجهيزات دشمن به غنيمت نيروهاي خودي درآمد.

خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عمليات: نصر 2 (محدود)
زمان‌ اجرا : 13/3/1366
تلفات‌ دشمن‌ (كشته، زخمي‌ و اسير): 800
رمز عمليات: يا حسين‌ مظلوم
مكان‌ اجرا: جبهه‌ ميمك‌ – بلندي‌هاي‌ جبهه‌ مياني‌ جنگ‌
ارگان‌هاي‌ عمل‌كننده: نيروي‌ زميني‌ ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي‌
اهداف‌ عمليات: تصرف‌ مناطق‌ اشغال‌ شده‌ و سركوب‌ دشمن‌

نقشه عملیات دفاع مقدس,هفته دفاع مقدس,عملیات,عملیات زمینی,عملیات های دفاع مقدس,سپاه پاسداران,ایران,نقشه عملیات,نصر,میمک  
منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفاع مقدس
متا سفانه قابل کپی نیست!